70 років героїчному вчинку Шевченка

Shevchenko_ AlexEvs
Серпневої ночі 1944 року в районі румунського міста Ясси лунали потужні залпи радянської артилерії. Радянські війська почали прорив довготривалої оборони ворога. На голови ворогів обрушились тисячі снарядів, мін та бомб. Підлітали в повітря бліндажі та дзоти. На світанку 20 серпня був даний сигнал до атаки. Рота, в якій служив Олександр Шевченко, повинна була стрімким наскоком захопити сильно укріплену висоту ворога, ключову для оборони ворога.

Незважаючи на ураганний вогонь ворога, рота сміливо атакувала гітлерівців, увірвавшись до траншей та, рухаючись по проходах, в упор розстрілювала фашистів. Шевченко весь час був попереду, захоплюючи воїнів особистим прикладом. Мужньо боролися бійці його відділу.
Підім’явши ворога в першій траншеї, рота ринулася вглиб оборони ворога. Але там наступ був затриманий сильним вогнем з ворожого дзоту. Кулеметні черги прижали солдат до землі. Склалася складна ситуація. І в гіркоті та свисті куль бійці почули енергійний голос Шевченка : «За Батьківщину, вперед!».
Командир відділу ринувся першим. Солдати побігли за ним. Кожна нова перебіжка скорочувала відстань до дзоту. Ось уже залишилося 100 метрів. Зград куль усе сильнішав, загороджуючи шлях радянським воїнам. Але бойовий наказ потрібно виконати.
І тоді Шевченко прийняв рішення. Одному з солдатів він наказав вести вогонь по амбразурі, а сам підповз до дзоту. Він наближався все ближче і ближче. Бійці побачили як Шевченко з гранатою в руках кинувся вперед. Лунали постріли. Пролунали вибухи. Це сержант Шевченко кинув у дзот дві гранати. Ворожий кулемет замовк, і піхотинці кинулися в атаку. І тут кулемет застрочив знову. Тоді Олександр Овсійович Шевченко піднявся у весь ріст і своїм тілом затулив амбразуру. Похований на станції Мовилени, північно-західніше міста Ясси.
Наказом Президії Верховної Ради СРСР від 24 березня 1945 року за героїзм проявлений в бою з німецькими загарбниками сержанту Шевченку Олександру Овсієвичу посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу.Навічно зарахований в списки військової частини.
В місті Рокитне Київської області встановлено бюст Героя, його ім’ям названа вулиця.

Стисла довідка: Олександр Овсійович Шевченко (10 жовтня 1924, с. Мовчанівка, Рокитнянський район, Київщина— 20 серпня 1944, м. Ясси, Румунія) — Герой Радянського Союзу (посмертно). Командир стрілецького відділу 21-го стрілецького полку 180-ї стрілецької дивізії 27-ї армії 2-го Українського фронту. Українець. До початку Другої світової війни закінчив середню школу. Під час окупації Київської області допомагав партизанам. В січні 1944 року, після звільнення Рокитнянського району, був призваний до лав Червоної Армії. Воював на 1-му Українському та 2-му Українському фронтах.