22 березня. Цей день в історії

Богдан Хмельницький
У цей день у 1654 році до Москви прибуло посольство Богдана Хмельницького для підписання Березневих статей. Березневі статті 1654 року («Статті війська Запорозького») — угода між московським царським урядом і українською козацькою старшиною, комплекс документів, які регламентували політичне, правове, фінансове і військове становище України після Переяславської ради.

Згідно з цими статтями Україна зберігала свої військово-адміністративні органи управління на чолі з виборним гетьманом. На Гетьманщині без обмежень мало далі діяти місцеве право, обумовлювалося невтручання царських воєвод та інших урядовців у внутрішні справи України. Україна зберігала свої збройні сили — 60-тисячне козацьке військо. Гетьманський уряд мав право на ведення стосунків з іноземними державами, правда, з дозволу царського уряду і не мав права на зносини з Польщею та Туреччиною. Гетьман обирався на козацькій раді пожиттєво, а царя лише повідомляли про результат виборів. Всі податки і доходи збирались українськими фінансовими органами. Представники Москви лише мали приймати від них належну їй данину. При виборах наступних гетьманів приймалися договірні статті, в яких ряд пунктів Березневих статей скорочувався, вводилися нові статті. Угода розірвана у 30 січня (9 лютого) 1667 року Московією, що підписала розділяюче Андрусівське перемир’я з Річчю Посполитою.

Ювілеї дня:

173 роки від дня народження Миколи Віталійовича Лисенка (1842-1912), українського композитора, піаніста, громадського діяча, основоположника української класичної музики.

155 років від дня народження Порфирія Даниловича Демуцького (1860-1927), українського композитора, хорового диригента, фольклориста і педагога. Народився на Київщині. Після закінчення Київської духовної семінарії та медичного факультету Київського університету майже 20 років працював лікарем в с. Охматово (тепер Жашківського р-ну Черкаської області). 14-річним юнаком почав записувати народні пісні. Невдовзі організував народний хор, з яким виступав у багатьох селах і містах України. В 1918 році переїхав до Києва, працював в Етнографічній комісії АН України та Музично-драматичному інституті ім. М.В. Лисенка. Порфирій Демуцький є автором численних кантат («Б’ють пороги», «Дума про Федора Безрідного», «Заповіт», «Чернець»); він зібрав майже 700 народних пісень, упорядкував декілька збірників з народними піснями, видав декілька праць, присвячених музичній фольклористиці. З 1995 року в Україні проводяться конкурси-огляди народних хорів ім. П.Д. Демуцького.

145 років від дня народження Олександра Гнатовича Лотоцького (1870-1939), українського громадського і політичного діяча, видавця, письменника, публіциста, вченого-богослова.

120 років від дня народження Василя Кириловича Авраменка (1895-1981), видатного українського хореографа, педагога, актора, режисера. Після закінчення у 1918 році драматичної школи у Києві грав у театрі М. Садовського. В 1929 р. заснував школу українського народного танцю в Нью-Йорку та танцювальні колективи у США і Канаді. Автор підручника «Українські національні танці, музика і стрій» (1946). Разом з хором О. Кошиця виступав на сценах США, Канади. У 1936-1937 рр. утримував кіностудію, на якій поставив кінофільми: «Наталка Полтавка», «Запорожець за Дунаєм», «Маруся Богуславка» (за участю О. Кошиця). Гастролював також у Бразилії та Аргентині.

джерело: wikipedia.org