17 серпня. Цей день в історії

цей-день-в-історії-1
Події дня:
100 років тому (1914) у Львові вийшла постанова Головної української ради про створення у складі австро-угорської армії українського добровольчого легіону (Українські січові стрільці). Цього ж дня Д. Донцовим, В. Дорошенком, А. Жуком, М. Залізняком та ін. було створено Союз визволення України, що ставив своїм завданням досягнення державної самостійності України. Невдовзі у зв’язку з наступом російських військ на Львів, яким вдалося оволодіти ним вже 21 серпня (3 вересня за нов. ст.), члени цієї організації переїхали до Відня, де й розгорнули свою діяльність.

Рівно 45 років тому, 17 серпня 1969 року, львівські «Карпати» здобули головний трофей радянського футболу — Кубок СРСР. Це стало справжньою сенсацією тогочасного чемпіонату: команда другого ешелону зуміла обійти грандів і здобути головний футбольний трофей Радянського Союзу. Більше того, львів’яни вибороли драматичну перемогу на головній футбольній арені СРСР — на московському стадіоні «Лужники».
Ні до того, ні після того жодна команда із колишніх радянських республік не зуміла повторити футбольний подвиг «Карпат». Кришталевий Кубок СРСР досі є головним трофейним здобутком «левів», а історія про те, як «Карпати» взяли Кубок у Москві, стала справжньою міською легендою.

Ювілеї дня:

385 років від дня народження Яна ІІІ Собеського (справж. прізвище – Янчевецький; 1629–1696), польського полководця, короля з 1674 року. Будучи великим коронним гетьманом, командував польським військом у польсько-турецькій війні 1672–1676 рр., розгромив у битві біля Хотина (1673) турецьку армію. За правління Яна ІІІ Польща воювала проти Османської імперії (військо Яна ІІІ, в складі якого були українські козаки, у 1683 році примусило турків зняти облогу Відня). Прагнучи залучити Росію до антиукраїнської коаліції, Ян ІІІ уклав з нею «Вічний мир» 1686 року.

250 років від дня народження Максима Федоровича Берлинського (1764–1848), українського історика і археолога, одного з перших дослідників історії й топографії Києва. У 1788–1834 роках учителював у Києві.

95 років від дня народження Івана Станіславовича Жулкевського (1919–1999), українського актора, народного артиста України. Працював у Стрийському українському музично-драматичному театрі, Львівській філармонії, Хмельницькому (до 1954 – Кам’нець-Подільський) українському музично-драматичному театрі.

85 років від дня народження Василя Миколайовича Навроцького (1929–2002), українського живописця, народного художника України (1994); автора творів: «Садок вишневий коло хати. Браниця», «Портрет дружини», «Україно моя, Україно», «Шлях у рідне село», «І на оновленій землі врага не буде супостата», «Портрет актриси Ади Роговцевої» та ін.

75 років від дня народження Ірини Олексіївни Буніної (1939), української актриси театру і кіно, народної артистки України. З 1966 року – актриса Національного театру російської драми ім. Лесі Українки. Знімалась у кіно («Два роки над прірвою», «Артист з Коханівки», «Тривожний місяць вересень», «Вир», «Міст через життя», «Бабин Яр», «День народження Буржуя», «Повернення Мухтара»).

джерела: wikipedia.org ; zaxid.net