Чому у Воронежі вулицю Сталіна перейменували у вулицю Тараса Шевченка i як Тарас Шевченко допомагає зберегти паркову зону

IMG_0976

Вулиця Тараса Шевченка знаходиться в історичному центрі міста, йде по верхній частинi пагорбів, на яких в XVII столітті стояла дерев’яна фортеця. Найбільш стара ділянка вулиці — між теперішніми вулицями Фрунзе і Севастьянiвським з’їздом — існувала вже в середині XVIII століття і йшла приблизно по лінії колишньої стіни фортецi. У 1930-х роках ця вулиця носила ім’я І.В.Сталіна.

Судячи з плану 1773 року, у той час вулиця вже була досить довгою, пiдходила ближче до обриву Стрілецької балки. Вона була частиною одного з неправильних напівкілець, які складалися в «концентричне» планування центру міста. В останній чверті XVIII століття вулиці додали сучасні правильні контури — її випрямили і більш подовжили. З’явився її новий відрізок східніше Севастьянiвського з’їзду, на пагорбі поблизу Ільїнської церкви.

«Верховою Ільїнською» називали вулицю в XVIII — початку XX століття, або просто «Верховою», а також «Верхньою Ільїнською». Таким чином визначалися і географічні особливості місцевості, і близькість Ільїнської церкви. Спочатку слово «Верхова» вживалося для відмінності від сусідньої вулиці — Ільїнської, за якою пізніше закрiпилося найменування «Ільїнський з’їзд» (нині Севастьянiвський з’їзд).

У 1928 році Верхню Ільїнську (в цей час її часто скорочено називали «Ільїнською») перейменували у вулицю Сталіна. Ім’я І. В. Сталіна ще не було оточене тим величезним ореолом культу, що склався в 1930-х роках, і нікого не дивувало найменування іменем генерального секретаря ЦК ВКП(б) малопомітної, тихої вулиці.

У 1936 році в місті з’явився проспект Сталіна, а вулиця Сталіна була перейменована на честь Тараса Григоровича Шевченка (1814-1861), видатного українського поета і художника.

Зауважимо, що Верхова Ільїнська — вулиця дитинства видатного росiйського поета Івана Саввича Нiкітіна. Будинок, де він жив в 1828-1844 роках, частково зберігся (№ 19): його стіни перебудовані, уцілів лише підвал, де у батька поета був свiчний завод.

А з ім’ям Великого Кобзаря пов’язаний ще один куточок Воронежа. Зелена зона по вулиці 121-ої Стрілецької дивізії уздовж будинків № 2, 4, 6 і поблизу будинків 51, 53 і 57 по вул. Колiсниченко з березня 2014 року носить назву «Бульвар Тараса Шевченка». Таке рішення було прийняте комісією з культурної спадщини мiста Воронежа і не несе жодного навантаження по зміні адрес довколишніх житлових будинків. Зроблено це з метою зберегти зростаючі тут дерева як архітектурний об’єкт з перспективою реконструкції у вигляді паркового ландшафту.

На фото зверху: вулиця Тараса Шевченка в Воронежi сьогоднi.

На фото нижче:  головне — Шевченко, а номер будинку можна десь там, подалi начепити; така панорама поза будинками на вулицi Тараса Шевченка; Ільїнська церква сьогоднi.

 

IMG_0983

IMG_0985

IMG_0986