Чорнобиль: гірка пам’ять


Пам’ятник ліквідаторам аварії на Чорнобильській АЕС в Воронежi.

У Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф, 26 квітня 2019 року, у Воронежі згадували тих, хто 33 роки тому приймав участь в ліквідації наслідків найбільшої в історії людства техногенної катастрофи на Чорнобильській атомній станції. Свічку пам’яті разом з тими, хто займався усуванням наслідкiв вибуху, родичами ліквідаторів, ветеранів підрозділів особливого ризику, запалили і представники української громади міста Воронежа.

Мітинг-реквієм, за традицією, відбувся в Первомайському сквері біля пам’ятника ліквідаторам аварії на Чорнобильській АЕС. За словами голови Комітету постраждалих в техногенних, радіаційних аваріях і катастрофах по Воронезькій області Михайла Смагіна, понад 2,5 тисячі мешканців Воронезької області взяли участь у ліквідації наслідків найбільшої аварії, яка накрила чорним крилом Росію, Україну, Білорусь і частину Європи.

– В даний час у Воронезькій області налічується 26 тисяч постраждалих від впливу радіації, – зазначив Михайло Смагін. – До їх числа входять і сім’ї, що опинилися в той період на забрудненій території, і тi, хто приймав участь у створенні ядерного щита Радянського Союзу – це «маяківці», «семипалатiнцi», ліквідатори ядерних аварій на атомних підводних човнах, надводних кораблях, учасники Тоцьких навчань. З кожним роком їх ряди рідшають…

Полковник у відставці Валентин Батiщев служив у військах радіаційного, хімічного та біологічного захисту. В Чорнобиль потрапив в серпні 1986 року i очолював бригаду хімзахисту, а повернувся звідти 30 грудня.

– Апофеозом катастрофи для мене був вихід на дах реактору. Був там менше хвилини, але отримав пристойну дозу опромінення. Кажуть, що радіація не пахне, але на даху стояв запах свіжості, як після грози, – розповів ветеран присутнім журналістам, згадуючи події тих страшних днів.

«Наслідки катастрофи на Чорнобильській АЕС могли бути набагато важчими, якби не мужність ліквідаторів аварії. Вічна пам’ять нашим землякам, вашим рідним і близьким, друзям і колегам, які не дожили до сьогоднішнього дня. Нехай над атомними об’єктами більше ніколи не звучить сигналів тривоги!» –  йдеться в зверненні губернатора Воронезької області Олександра Гусєва, яке було оголошене присутнім на мітингу-реквіємi.