Цей день в історії. 21 червня

цей-день-в-історії-1
День літнього сонцестояння в Північній півкулі. Початок астрономічного літа в Північній півкулі й астрономічної зими – в Південній. Цей день традиційно відзначається полярниками всіх національних антарктичних експедицій, починаючи з 1957 року, коли наукова громадськість почала планомірно вивчати Антарктику.

Всесвітній день гідрографії. Відзначається з 2006 року з ініціативи Міжнародної географічної організації за підтримки Генеральної Асамблеї ООН.

70 років тому (1944) постановою ДКО (Державний комітет оборони) в Дніпропетровську засновано Південний машинобудівний завод (ПМЗ). Нині – ДП ВО «Південний машинобудівний завод» ім. О.М. Макарова – один з найбільших виробників ракетно-космічної техніки.

Ювілеї дня:

145 років від дня народження Федора Павловича Матушевського (1869–1919), відомого українського громадсько-політичного діяча, дипломата, публіциста. Родом з Черкащини. Навчаючись на юридичному факультеті Дерптського (Тартуського) університету, організував українську студентську громаду. Незабаром був обраний головою українського клубу «Родина». Підтримував тісні стосунки з М. Лисенком, І. Франком, М. Грушевським, М. Коцюбинським, Лесею Українкою. Після закінчення навчання повернувся в Київ, займався літературною і видавничою діяльністю. Працював у журналах «Киевская старина», «Украинская жизнь», був редактором газет «Громадська думка», «Рада». Один із засновників видавництва «Вік». Був членом Центральної Ради, з 1919 року – посол УНР у Греції. Автор багатьох публіцистичних статей, нарисів про визначні постаті української літератури, громадсько-культурного життя. Залишив спогади «Із щоденника українського посла» – про дипломатичну діяльність у Греції.

120 років від дня народження Зінаїди Миколаївни Райх (1894–1939), радянської актриси. Була дружиною російського поета Сергія Єсеніна, після розлучення – дружиною відомого російського театрального режисера Всеволода Мейєрхольда. В 1923–1938 рр. актриса Державного театру, який очолював Мейєрхольд, виконавиця центральних ролей у його спектаклях. До приходу Райх, зіркою театру Мейєрхольда була Марія Бабанова. Втім, з появою Зінаїди Миколаївни – жінки надзвичайно яскравої й помітної, ситуація кардинально змінилася, адже Мейєрхольд до самозабуття кохав дружину і всі головні ролі віддавав лише їй. «Сусідство» на сцені беззаперечно талановитої (але не такої вродливої) Бабанової з Райх, акторським талантом не надто обдарованої, стало небажаним. Якось на репетиції, коли на сцені була Марія Бабанова, зі стелі зірвалася чавунна балка. Усі заклякли на своїх місцях. Увійшла Райх, а Мейєрхольд голосно сказав: «Зиночка, как хорошо, что тебя здесь не было»… І Бабанова зрозуміла, що їй варто-таки піти.

В матеріалі використані джерела: wikipedia.org, www.peoples.ru