Кличе Сандармох

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

18 років від часу свого створення українська громадська організація «Калина» в Республіці Карелія (Росiя) вшановує пам’ять невинно убієнних жертв сталінських репресій. 5 серпня 2005 року на місці масових розстрілів в урочищі Сандармох політичних в’язнів, серед яких було до 30 % українців, силами української громадської організації «Калина», її голови Лариси Скрипникової було встановлено пам’ятний Хрест. У серпні 2015 року пам’ятному Хресту виповнилося 10 років.

Українська громадськість Росії склала в цей день данину пам’яті тим, хто віддав своє молоде життя за свободу, за Україну.

В урочищі Сандармох відбувся загальний мітинг, потiм українці зібралися біля пам’ятного Хреста «Убієнним синам України». Українська делегація вирізнялася прапорами, вишиванками. Багато людей підходили і висловлювали свою пошану Україні.

В поминальній ході, зборі біля Хреста взяли участь члени українських громадських організацій Республіки Карелія, почесна голова «Калини» Лариса Скрипникова, громадські активісти з інших регіонів Росії, зокрема  голова воронезьського «Українського культурного центру «Перевесло» Олексій Кривцов, від «Українців Москви» Валерій Семененко, представники Товариства жертв політичних репресій з України. Вже два роки від України, можливо, з огляду на стан російсько-українських відносин, немає офіційної делегації. В той же час від Польщі була пані Посол Катажина Пелчинська-Наленч. Вона вручила нагороду польський орден Золотого Хреста активісту карельського «Меморіалу» Юрію Дмітрієву, який доклав чимало зусиль для увічнення памяті жертв Сандармоху. Хіба що українським чиновникам треба порадитися з польськими, як діяти в подібних ситуаціях.

Разом з українцями у зборі взяли участь багато людей. Була прочитана поминальна молитва, з промовою виступила Лариса Скрипникова, були зачитані листи від громадських організацій з України, від голови української громади Казахстану Михайла Парипси та інші. Від світового українства скорботну шану убієнним героям склав Валерій Семененко і підкреслив їх ідейний зв’язок з героями України нинішніми, які боронять незалежність Вітчизни. Присутні виконали маршову пісню «Червона калина» і, звичайно, пролунало: Слава Україні! — Героям Слава!

Семен ПОГОРIЛИЙ.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA