Життя з пicнями

Такої гармонії акапелла вже майже не почуєш ні по радіо, ні на телебаченні. У Нижньому Карабутi, що в Розсошанському районі Воронезьської області, так завжди співали на святах, весіллях, в обідню перерву і на вечірніх посиденьках. Тетяна Коротуненко, Анастасія Фоменко, Марія Косилова, Раїса Постолова, Марія Тощенко, Ніна Бондаренко (на знімку з газети «Россошь») – володарки красивих голосів широкого діапазону від альта до сопрано, складають ансамбль «Роднiкi Прідонья» (укр. «Джерела Придоння»).

За офіційними даними Нижній Карабут заснований в 1760 році, а пісні, привезені першопоселенцямі, значно старшi:

Зiбралися всi козаки

До рiдної хати,

Тут нам мило, тут нам любо

З журби заспiвати.

Петро Перший – ти наш батько,

Змилуйся над нами!

Поверни нам Україну

З вольними правами…

Доречi, в Українi ця пicня вiдома пiд назвою «Зібралися всі бурлаки до рідної xати» з трохи iншими словами та замiсть Петра Першого там звернення до царицi Катерини.

Мистецтво народного співу в Нижньому Карабутi передавалося «з вуст у вуста». Слова, переплітаючись з мелодією, знаходять особливу силу, будять глибинний зв’язок з чимось споконвічно рідним і близьким.

Три учасниці ансамблю: Ніна, Тетяна і Раїса з музичної сім’ї Гурікових. Серед вісьмох братів і сестер співаки і танцюристи, музиканти і майстрині по вишиванню. Старший Петро – грав на гармошці і у свій час завідував клубом. Марія Тощенко, теж корінна мешканка, підрахувала репертуар ансамблю: 40 фольклорних, народних, ліричних пісень і романсів. Марія Косилова і Анастасія Фоменко стали карабутянкамі в заміжжі, заспівали і полюбили пісні села, що здавна стоїть на рiчкою Дон.

Природний талант і музичність не підвладні віку: бабусі і навіть прабабусі молоді душею. Бачиш їх на сцені і не віриться ні паспортним даним, ні запису в трудових книжках: ланкова на буряках, свинарка, посильна, завідуюча молочно-товарною фермою…  

Хочеться подякувати учасницям спiвочого колективу за збереження традицій виконання народних пicень. Побажати їм здоров’я і творчого довголіття.

(за матерiялом з газети «Россошь»).