Де Гоголь знайшов мiсце дiї для комедiї «Ревiзор»?

Гоголь два

Акцiя «Гоголь на вулиці Гоголя» пройшла 1 квiтня 2015 року в Курську, i була присвячена дню народження письменника (1809 рiк). Влаштували її бібліотечні працівники з метою популярізувати творчість письменника і прищепити курянам любов до читання.

На відміну від багатьох інших відомих осіб, іменами яких названі вулиці обласного центру, Микола Гоголь в Курську був. Правда, тимчасове помешкання його було зовсім не на вулиці Гоголя. Як пояснюють краєзнавці, поблизу Курська з Гоголем, що прямував до Санкт-Петербургу, сталася неприємність – зiпсувався екіпаж. Тому письменникові довелося зробити вимушену зупинку, яка, судячи з усього, його мало обрадувала.

— Прикра тижнева зупинка в Курську виявилася втомливою для Гоголя. Він жив на дешевому заїжджому дворі, який, ймовірно, знаходився на тому місці вулиці Леніна, де тепер стоїть великий дев’ятиповерховий житловий будинок № 31 з магазином «Арбат», що розташований в ньому на першому поверсі, — повiдомив курський краєзнавець Володимир Степанов.

Гоголь, вже звиклий до столичного життя, нудьгував в російській провінції, сидів в місцевих корчмах і спостерігав за місцевою публікою.

З Курську письменник відправив своєму другу лист, датований 9 жовтня 1832 року. В цьому посланні письменник розповiдав про місто не дуже втішно.

— Змушений був прожити цілий тиждень в Курську, в цьому нудному і незносному Курську… — пише Гоголь.

Ймовiрно, курський період не пройшов для Миколи Васильовича безслідно. В.В. Вересаєв в книзі «Як працював Гоголь» стверджував (цитата): «Ми маємо реальний доказ, що в «Ревізорі» Гоголь описував якраз Курськ і курську корчму… У первинному нарисі комедії Хлєстаков повідомляє, що їде в Єкатеринославську губернію (у остаточній редакції — в Саратовську), що в Тулі його обчистив в карти піхотний капітан (пізніше замінено Пензою), а з слів Йосипа взнаємо, що  їм до місця «всього третина верстов залишилася». Маршрут з Петербургу до Єкатеринослава йде через Москву, Тулу, Курськ, і Курськ лежить точно на одній третині дороги від Єкатеринослава (тепер — мiсто Днiпропетровськ, Україна) до Петербургу».

Курськi краєзнавцi впевненi, що «нудний і незносний» Курськ дав своєрідний поштовх до створення безсмертної комедії «Ревізор». Ну а куряни, в свою чергу, увічнили ім’я письменника, назвавши iм’ям Гоголя одну з центральних вулиць мiста.

1 квiтня в Курську на час проведення акції вулиця Гоголя перетворилась на літературну. Організатори акції познайомили курян та гостей міста з життям і творчістю видатного письменника, розповіли про цікаві факти, читали уривки з творів М.В. Гоголя. Було проведено опитання:«Чи знайомий вам Гоголь?». Найерудованiший учасник акції отримав в подарунок електронне інформаційно-бібліографічне видання «Літературні вулиці міста Курська»,