В кiнцi квiтня в Українi з’являться монети вартiстю 1 i 2 гривнi, а з наступного року – 5 i 10 гривень

Національний банк України презентував нові обігові монети номінальною вартістю 1, 2, 5 та 10 гривень. Ці монети з часом замінять банкноти відповідних номіналів, що зараз перебувають в обігу. Тому тим, хто не досить часто буває в Українi, турбуватися не варто.

В обіг нові монети вводитимуться поетапно: с 27 квітня 2018 року будуть введені в обіг монети номінальною вартістю 1 і 2 гривні, а монети номінальною вартістю 5 і 10 гривні — у 2019 – 2020 роках (точну дату Національний банк повідомить додатково). В повiдомленнi Національного банку України пiдкреслено, що розраховуватися можна буде одночасно і новими монетами, і банкнотами відповідних номіналів необмежений період часу – доки монети поступово не замістять банкноти в обігу. Тобто паперові гроші номіналом 1, 2, 5 і 10 гривні будуть в обігу паралельно з металевими до останньої паперової гривні. Вилучати з обігу банкноти номіналом 1, 2, 5 та 10 гривень Національний банк не буде, але припинить друкувати ці банкноти та додатково поповнювати ними грошовий обіг.

Метою цих змiн є «оптимізація готівкового обігу, спрямована на підвищення зручності та скорочення суспільних витрат на його реалізацію», – наголосив в. о. Голови Національного банку України Яків Смолій.

— Нові обігові монети матимуть сріблястий колір, будуть невеликими, легкими та зручними для розрахунків, – зазначив директор Департаменту грошового обігу Національного банку України Віктор Зайвенко. – Працюючи над їх дизайном, ми вирішили бути послідовними та зберегти портрети видатних українських особистостей, які зображені на відповідних банкнотах. На реверсі монети номінальною вартістю 1 гривня зображено портрет князя Володимира Великого; 2 гривні – князя Ярослава Мудрого; 5 гривень – гетьмана Богдана Хмельницького; 10 гривень – гетьмана Івана Мазепи. На аверсі всіх монет зображено малий Державний герб України (тризуб), номінал, назву країни-емітента (Україна) в обрамленні давньоруського орнаменту.

Під час презентації нових обігових монет в. о. Голови Національного банку України Яків Смолій також оголосив, що у рамках продовження політики оптимізації готівкового обігу з 1 липня 2018 року в Україні застосовуватимуться правила заокруглення загальних сум готівкових розрахунків. Національний банк припиняє карбувати монети номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок, але вони продовжуватимуть виконувати функцію засобу платежу (грошова одиниця України – гривня і надалі дорівнюватиме 100 копійкам). Для спрощення розрахунків встановлюватимуться правила заокруглення загальної суми покупки: сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, заокруглюється в сторону зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок; сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, заокруглюється в сторону збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок. Під час безготівкових розрахунків заокруглення не здійснюватиметься.