В дружнiх українських громадах: береги життя Марко Вовчок

Щороку представники українського нацiонально-культурного центру «Днiпро» (Кабардино-Балкарська республiка Росiї) вшановують пам’ять видатної письменницi Марко Вовчок, яка присвятила себе українському слову, українській культурі. 10 серпня 2018 року вони знову зiбрались на масовий захiд в меморiальнiй садибi-музеї. В Нальчику у Марко Вовчок пройшли останнi роки життя, тут вона була й похована саме влiтку 111 рокiв тому. Доречi, в груднi буде 185-рiччя з дня народження лiтературного класика.

Марко Вовчок (Марiя Олександрiвна Вiлiнська) народилася в селi Катеринiвському Орловської губернiї  – зараз неiснуючий населений пункт на територiї Козацького сiльского округу Єлєцького району Лiпецької області Росії (приблизно 150 кiлометрiв на пiвнiч вiд Воронежа автотрасою Воронеж-Єлєц-Лiвни-Орел). Воно розташовувалося на місці нинішнього переліска в 0,5 км на північ від залiзничної платформи Піонертабір і в 4,5 км на північний захід від станції Пажень. Лiпецький краєзнавець В. П. Горлов довів, що в Катерининському 22 грудня 1833 року народилася письменниця М. О. Вілінська (Марко Вовчок), а в 1840 роцi її молодший брат письменник, автор численних мисливських оповiдань, мемуарiст Д. О. Вілінський.

У 1845-1846 роках Марія навчається в одному з приватних харківських пансіонів, після чого виїжджає в Орел, де живе в сім’ї материної сестри К.П. Мардовіної. У салоні Мардовіної, де збиралися представники російської інтелігенції, Марія зустрілася з українським фольклористом, етнографом i композитором Опанасом Маркевичем, колишнім студентом Київського університету, висланим до Орла за участь у діяльності Кирило-Мефодіївського товариства. В цьому мiстi він служив помічником керівника канцелярії губернатора. В 1851 роцi вони одружилися i Опанас Маркевич захопив її українською мовою і культурою, спонукав на літературну творчість українською мовою (публікувалася під псевдонімом Марко Вовчок).

Світлана Харенко, голова нальчикського «Днiпра», повiдомила прес-службу українських організацій Росії, що в товариствi знайомi i на постiйному зв’язку з автором пам’ятника письменницi українським скульптором Василем Фещенко, а зовсім недавно вони вийшли на телефонний зв’язок з натурщицею, яка позувала Фещенку для втiлення образу Марко Вовчок.